Krizni štab formiran za hitne mere zaštite!
U Srbiji se podižu zaštitne barijere i preduzimaju hitne mere prevencije kako bi se suprotstavili novoj opasnosti.
Naime, formiran je krizni štab, a uz dezobarijere uvedene su i pojačane kontrole. Evropska unija usvaja drastične mere kako bi se suzbilo širenje virusa slinavke i šapa, zarazne bolesti koja ponovo preti u regionu.
Zaražene životinje u regiji predstavljaju veći rizik nego što se mislilo. Izvori iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede apeluju na neophodnu pažnju, naglašavajući da se ova bolest, nekada smatrana iskorenjenom, ponovo pojavila.
Da li opasnost dolazi sa zapada?
Ova bolest koja se pretežno prenosi na domaće životinje – svinje, ovce, koze i goveda – može se širiti izuzetno lako, što je potvrdio Živko Matijević, direktor Uprave za veterinu. "Opasno je što se virus može prenositi na više načina – putem vazduha, hrane, a čak i vetrom", ističe Matijević za "Euronews Srbija".
Virus može da putuje i sa ljudima koji, iako ne mogu oboleti, mogu postati prenosnici. Naime, u Slovačkoj je zabeležen slučaj zaraze koja je preneta od strane ljudi koji su došli s farme u Mađarskoj.
Upravo zbog toga Matijević apeluje na farmera i vlasnike životinja da se maksimalno ograniče kontakti među životinjama, kao i one s vanjskim osobama. "Prvenstveno, samoodgovornost može biti ključno oružje u ovoj borbi protiv zaraze", dodaje on.
Podržite naš servis!
Vaša podrška nam puno znači! Svaka donacija, ma koliko mala, pomaže da ovaj servis raste, opstane i postane još bolji za vas. Podržite Sačuvaj ukoliko ste u mogućnosti i omogućite mu da nastavi sa radom.
Podržite SačuvajPostavljeni krizni planovi za svaku situaciju!
Kako bi se pravovremeno reagovalo, formira se krizni štab, koji se oslanja na strategije korišćene za suzbijanje Afričke kuge svinja. "Prikupljamo podatke iz terena i slali ih nacionalnom štabu", objašnjava Matijević. "Spremni smo na sve, ali se nadamo da do najgoreg scenarija neće doći."
U slučaju pojave zaraze, predviđeno je eutanaziranje zaraženih životinja, a gasne će se ili zakopati kako je to već sprovedeno u susednim zemljama, poput Mađarske i Slovačke.
S obzirom na trenutne vremenske uslove, koji su pogodni za virus, veterinarski sektor je postao veoma aktivan. Matijević potvrđuje da se trenutno svi slučajevi sumnje pa pažljivo istražuju, a do sada nijedan nije bio stvarno opravdan.
Gde je hrana sigurna?
Kada je reč o sigurnosti hrane, građanima se poručuje da mogu biti sigurni u kvalitet proizvoda kupljenih u registrovanim trgovinama.
Veterinarska inspekcija redovno proverava prehrambene proizvode, uključujući i med. Ukoliko neko sumnja u autentičnost proizvoda, može se obratiti inspekciji koja će uzorke uputiti referentnoj laboratoriji.
Na kraju, važno je napomenuti da virus može preživeti i u svežem, delimično kuvanom ili dimljenom mesu, pa se javlja potreba za oprezom.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede podseća građane na ozbiljnost bolesti slinavke i šapa, koja može ugroziti domaće i divlje papkare, te poziva na dodatnu opreznost.